BIP Facebook YouTube Tripadvisor

Kawiarenka Clio: Zbrodnia i kłamstwo. Dzieje sprawy Katynia w latach 1940-1990.

Kawiarenka Clio: Zbrodnia i kłamstwo. Dzieje sprawy Katynia w latach 1940-1990.

PTH O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu zapraszają na kolejne spotkanie w kawiarence historycznej Clio, które odbędzie się, wyjątkowo w najbliższy czwartek 20 kwietnia o godz. 17.30, w sali konferencyjnej budynku Podzamcza, Bulwar Zygmunta Augusta 11.

Naszym gościem będzie Pan Bartosz Januszewski, historyk, pracownik naukowo-dydaktyczny w Biurze Edukacji Narodowej w Gdańsku - Oddział IPN w Gdańsku. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych ze zbrodniami wojennymi i ludobójstwa okresu ostatniej wojny, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-sowieckich w tym czasie.

Przedmiotem wykładu naszego Gościa będzie obraz sprawy Katyńskiej w okresie od dokonania zbrodni do 1990 roku. Przypomnijmy, że na rozkaz najwyższych władz sowieckich NKWD wymordowało wiosną 1940 roku co najmniej 22 tysiące obywateli Polski, aresztowanych po 17 września 1939 r., po zajęciu dawnych terenów wschodniej Polski przez Rosję Sowiecką. Wśród nich byli jeńcy wojenni: oficerowie, podoficerowie wojska i policji, funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji mundurowych oraz osadnicy wojskowi, urzędnicy, fabrykanci i ziemianie. Zostanie nakreślony „oficjalny” moment wykrycia pierwszych masowych grobów w lesie Katyńskim wiosną 1943 roku, tworzenia oficjalnej wykładni okoliczności i sprawców zbrodni do czasu przełomu w 1990 roku, kiedy władze Związku Radzieckiego uznały ją za „zbrodnię stalinizmu”.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Wiesława Rynkiewicz-Domino

 

Na zdjęciu Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu – zarys masowych mogił (wikimedia commons)