BIP Facebook YouTube Tripadvisor

Kawiarenka Historyczna Clio

Kawiarenka Historyczna Clio

Bora, Indianie Amazonii - ludzie dwóch światów

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio, które odbędzie się w najbliższy wtorek, 24 lutego 2015 r., o godzinie 17.30, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Gościem będzie Marek Wołodźko - antropolog, który od kilku lat prowadzi badania w Amazonii peruwiańskiej, wśród Indian Bora.
 
W ciągu ostatnich 4 lat, Marek Wołodźko mieszkał z Bora prawie rok. W Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu pisze doktorat na temat kultury tej grupy. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z poznawaniem i rozumieniem obcej kultury, funkcjonowaniem w społeczeństwie bardzo odmiennym od naszego, trwaniem kulturowym i nabywaniem innej kompetencji kulturowej, metodologią badań terenowych a także możliwością reprezentacji i opisu kultur tubylczych w kategoriach pojęciowych, wizualnych i doświadczeń współczesnego społeczeństwa. Jest autorem wystaw fotograficzno-etnograficznych i artykułów o tematyce antropologicznej i muzeologicznej.

Indianie Bora od ponad 100 lat mają kontakty ze światem zewnętrznym. Pomimo zmian cywilizacyjnych i zewnętrznego upodobnienia do współczesnego społeczeństwa zachowali wiele rdzennych elementów własnej kultury. Uważa się, że to bogate życie obrzędowe uchroniło ich kulturę przed całkowitym zanikiem i rozpłynięciem się w społeczeństwie narodowym. Liczne fiesty, które organizują ludzie kroczący „drogą ceremonialną”, własny język, mityczne pieśni, koka, która daje poznanie, tytoń, który leczy, wielkie domy komunalne, które są całym kosmosem, bębny manguare, za pomocą których Bora komunikują się ze światem nadnaturalnym - to wszystko ma miejsce i dzieje się dziś, pod koronami drzew amazońskiego lasu deszczowego.
 
Organizatorami spotkania są: PTH O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Wstęp wolny. Muzeum mieści się przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11 (budynek Gimnazjum).
Wiesława Rynkiewicz-Domino
Fot. M. Wołodźko