BIP Facebook YouTube Tripadvisor

W kawiarence historycznej wokół 1945 roku

W kawiarence historycznej wokół 1945 roku

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w kawiarence Historycznej Clio. W najbliższy wtorek, 3 marca 2015 r. o godzinie 17.30, warto zajrzeć do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Bulwar Zygmunta Augusta 11 (budynek Gimnazjum). Gośćmi spotkania będą pracownicy Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Kanwą do dyskusji będzie prezentacja najnowszych wydawnictw Muzeum w Sztutowie: „Stutthof. Historia miejscowości i gminy do maja 1945 roku” autorstwa Marcina Owsińskiego, „Żuławy w 1945 roku” - praca zbiorowa zawierająca materiały konferencji z maja 2014 roku pod tym samym tytułem, obejmująca różnorodne zagadnienia związane z czasem „przejścia” (m. in. przejście frontu, działania wojenne i zniszczenia, sytuacja gospodarcza na Żuławach w 1945 r., analiza sytuacji ludności na Żuławach po wkroczeniu Rosjan, mechanizmy sprawowania władzy wobec ludności niemieckiej i polskiej). Trzecim wydawnictwem, które zostanie zaprezentowane, jest opowieść ilustrowana, czyli popularny komiks - autorstwa Agnieszki Kosko-Hołowczyc, z ilustracjami Wandy Swajdy. „Szczęściarz z rocznika 1917” opowiada o dramatycznych losach Felicjana Łady, byłego więźnia obozu Stutthof, który trafił tam za działalność konspiracyjną.
 
Serdecznie zapraszamy na spotkanie i do udziału w dyskusji. W czasie spotkania będzie można nabyć wydawnictwa Muzeum Stutthof. Wstęp wolny.
 
Wiesława Rynkiewicz-Domino