Maj pod znakiem monety i miecza

Noc Muzeów, konferencja naukowa, wernisaż… to tylko część wydarzeń, które Muzeum zaplanowało na miesiąc maj . Wszystkie one mają jedną, wspólną cechę – łączy je temat Wikingów.

Noc Muzeów

16.05  godz. 20.00 – 24.00

W sobotę 16 maja zaprosimy Państwa – jak co roku – na Noc Muzeów. Będzie to wyjątkowa okazja do zwiedzenia elbląskiego Muzeum o nietypowej porze. Poza możliwością obejrzenia wystaw w wyjątkowej scenerii i atmosferze, na uczestników imprezy czekać będzie wiele atrakcji towarzyszących, m. in. konkurs, zabawy dla dzieci i dorosłych, pokazy filmu holograficznego, poczęstunek.

Gościnnie scenki z „Zemsty” Aleksandra Fredry przedstawią aktorzy Teatru im. Aleksanda Sewruka w Elblągu, wnętrze chaty z Truso ożywią rekonstruktorzy z Sojuszu Ilfing, a firma StudioTT z Elbląga prowadzić będzie warsztaty tworzenia biżuterii

Ponadto przez ostatnie miesiące muzealnicy wspólnie z artystami ze Studia TT pracowali nad stworzeniem biżuterii bazującej na eksponatach ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Ta szczególna kolekcja będzie miała swoją premierę właśnie 16 maja podczas Nocy Muzeów.

Wstęp:

• dzieci – wstęp wolny,
  • osoby powyżej 18 roku życia – wstęp za symboliczną złotówkę.

Otwarcie wystawy „Truso - legenda Bałtyku”

18.05 godz. 10.00

Truso – wikiński port, miejsce handlu i rzemiosła; ważny i intrygujący swoją indywidualnością element historii wczesnośredniowiecznej Europy. Poszukiwane przez lata urosło do rangi legendy, porównywalnej z antyczną Troją czy Atlantydą. 18 maja otworzymy ekspozycję prezentującą osadę Truso i świat Wikingów na podstawie trzydziestu lat badań archeologicznych prowadzonych w okolicach Elbląga.

Wstęp wolny.

Konferencja „Wikińska globalizacja – Truso z perspektywy bałtyckich ośrodków handlowych”

18.05- 19.05

Międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca okresu wikińskiego, z udziałem archeologów z krajów basenu Morza Bałtyckiego. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki badań czołowych europejskich ośrodków archeologicznych.

Konferencja ma charakter zamknięty, jednak będzie transmitowana na żywo, w internecie.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych imprez pojawią się wkrótce.

Serdecznie zapraszamy!