Następne

Aktualności:

Oto człowiek - pakiet nowych zajęć tematycznych

Czy wiesz że?

Akteon - to rodzaj zbroi miękkiej w postaci watowanego oraz pikowanego kaftana uzywanego w Europie Zachodniej w XIII-XVIII w.

2017-09-04 11:42:30

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza do udziału w wyjątkowych zajęciach muzealnych, tworzonych w ramach obchodów roku św. brata Alberta. Zajęcia towarzyszyć będą wystawie czasowej, prezentowanej w elbląskim muzeum w dniach 03.10 – 09.11.2017 oraz będą realizowane również po jej zakończeniu.

Adam Chmielowski odznaczał się wielką szczerością i prawdziwością. Dzięki temu z jego obrazów, jak z dłoni, możemy wyczytać połowę jego życiorysu. Druga połowa to obraz tego, co się dzieje, kiedy człowiek znajdzie Człowieka.

Wszystkie prezentowane poniżej propozycje tematów spotkań ze św. Bratem Albertem mogą być prowadzone zarówno w placówkach szkolnych lub w muzeum. Zajęcia prowadzić będzie Wioleta Rudzka, z którą należy się kontaktować w celu omówienia szczegółów i ustalenia terminów lekcji. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Telefon: 55-232-72-73 wewn. 46 lub email: wioleta.rudzka@gmail.com

Przed dokonaniem rezerwacji prosimy o sprawdzenie dostępnych terminów na zajęcia z cyklu „Oto człowiek”. Informacja o wolnych terminach zamieszczona będzie na stronie edukacyjnej Muzeum: www.muzeum.elblag.pl/edukacja.

KOSZT ZAJĘĆ: 10 zł/grupa

Klasy I-III:

1. Człowiek o odwadze lwa i sercu gołębia, czyli opowieść o bracie Albercie Chmielowskim.

Prezentacja biografii świętego przez pryzmat jego obrazów, jego odwagi i wrażliwości. Treścią zajęć będą opowiadania w formie historyjek z życia Brata Alberta ukazujące wielość wątków jego biografii, jego cechy charakteru i pracę, którą wykonał, by stać się dobrym i wielkim człowiekiem. Konkluzja będzie refleksją, co znaczy być dobrym jak chleb.

Klasy IV-VI

2. Barwne życie w szarym habicie, opowieść o bracie Albercie Chmielowskim.

Przedstawienie biografii świętego, jego sztuki i pracy na rzecz najbiedniejszych poprzez luźne historyjki z jego życia oraz prezentację skanów jego obrazów. Głównym wątkiem zajęć będzie ukazanie człowieka, który kierował się sercem uczestnicząc w powstaniu styczniowym, w swojej twórczości, a szczególnie w pracy wśród bezdomnych. Konkluzja będzie refleksją, co znaczy być dobrym jak chleb.

Klasy V-VII i gimnazjum.

3. Człowiek i obraz, życie brata Alberta Chmielowskiego.

Prezentacja biografii brata Alberta, jego koncepcji sztuki, pracy i życia wśród najuboższych. Celem zajęć będzie ukazanie postaci na tle swojej epoki, jego młodzieńczych ideałów z czasu powstania styczniowego i nowatorskiego podejścia do malarstwa. Konkluzja będzie refleksją, co znaczy być dobrym jak chleb.

4. „Powinno się być dobrym jak chleb, który leży na stole…” przesłanie Brata Alberta okiem etnologa.
Święty Brat Albert zostawił nam hasło: „trzeba być dobrym jak chleb”. Dla nas jest to piękna sentencja i motywacja do przemyśleń. Dla ludzi z epoki Chmielowskiego był to konkretny drogowskaz, bowiem wtedy znak chleba był o wiele bardziej czytelny. Przygotowaliśmy zajęcia etnograficzne, które będą opowiadały o tym, jakie znaczenie miał chleb, zarówno powszedni, świąteczny jak i ten inny- kościelny. Będą pokazywały różne rodzaje chleba i funkcje, jakie pełnił w kulturze ludowej.