Poprzednie
Następne

Związane z chatą

Dom z Truso

Galeria: Chata [16]

ChataChata

Czy wiesz że?

Umbo (po staropol. cyrkuł, uchwat) to znany już w starożytności wzmacniający element konstrukcyjny tarcz drewnianych i skórzanych w postaci metalowej tarczki lub wypukłego występu pośrodku płaszczyzny tarczy, który wzmacniał konstrukcję, będąc jednoczesnie jej ośrodkiem konstrukcyjnym.

 

OBIEKT AKTUALNIE NIECZYNNY

 

Rekonstrukcja jednego z domów halowych odkrytych przez archeologów w wikińskiej osadzie, znajdująca się na muzealnym dziedzińcu, ożywa dzięki prezentowanym w nim pokazom wczesnośredniowiecznych rzemiosł (bursztynnictwo, tkactwo, garncarstwo).

W okresie wakacyjnym (połowa czerwca - koniec sierpnia) muzealnicy odziani w historyczne stroje przybliżali, w latach 2008-2010, zwiedzającym życie codzienne mieszkańców osady w ramach tak zwanych Rekonstrukcyjnych wtorków, pozwalając w ten sposób na krótką "wędrówkę" w czasy wikingów znad jeziora Drużno. W tym dniu obejrzeć i dotknąc można było np. kopie zabytków wikińskich, przymierzyć stroje, hełmy, podejrzec pracę bursztynnika lub tkaczki a niekiedy nawet posmakować podpłomyków.

Corocznie, w ramach ""Wakacji w muzeum" (lipiec-sierpień) w dniach wtorek-czwartek odbywają cię bezplatne zajęcia dla dzieci.

Poza sezonem turystycznym, w zalezności od warunków pogodowych, w chacie prowadzone są dla szkół i umówionych grup zajęcia muzealne dotyczace osady Truso i życia jej mieszkańców.

Zrekonstruowany dom halowy z Truso powstał w ramch projektu LAGOMAR.

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ.
CO-FINANCED BY THE EUROPEAN UNION.

Interreg III B Lagomar European Union