Poprzednie
Następne

Wykaz skrzyń

Skrzynie

Czy wiesz że?

Wioski potiomkinowskie to popularny synonim stwarzania pozorów, oszustwa, mającego na celu wywarcia dobrego wrażenia ukrywając prawdziwą naturę sytuacji. Określenie pochodzi od nazwiska kochanka i gubernatora Nowej Rosji, Grigorija Potiomkina. Chcąc ożywić kolonizację ziem świeżo wydartym Turkom osmańskim, Potiomkin założył tam miasta Chersoń, Sewastopol i Jekatierinosław (na cześć Katarzyny II, obecnie Dniepropietrowsk). W 1787 r. Potiomkin zorganizował dla carycy i jej dworu rejs w dół Dniepru, aby pokazać Katarzynie, jaki dobrobyt panuje w jego prowincji. Ponieważ jego prowincja była w rzeczywistości mało zaludniona i uboga, postanowił wznieść wzdłuż trasy przejazdu Katarzyny nieprawdziwe wsie i przygnać z sąsiednich wsi ludność, przebrać ich w nową odzież i pokazać jacy to są szczęśliwi na nowej ziemi. Potiomkin nakazał pomalować fasady wiejskich chat i przystroić je girlandami z kwiatów, a tam gdzie nie było domostw, postawić drewniane prowizorki. Towarzyszący Katarzynie w ostatnim etapie podróży cesarz Austrii Józef II był zachwycony nowymi miastami, a nawet nieco zazdrosny.

W ramach projektu "Skrzynia pełna tajemnic", realizowanego od 2009 r.  powstało 10 tajemniczych zestawów/skrzyń... Muzealne skrzynie dostępne sa nieodpłatnie dla nauczycieli, szkół i placówek edukacyjnych z Elblaga i okolic, ośrodków wychowawczych i wszelkich placówek czy stowarzyszeń zjamujących się pracą z dziecmi czy działających na polu szeroko pojętej edukacji..

Założeniem tego projektu jest przygotowanie uczniów do wizyty w Muzeum oraz wsparcie działań edukacyjnych w szkołach, konkretnie lekcji historii, nie tylko regionalnej. Chcemy też, aby mobilne Muzealne Skrzynie dawały mozliwość kontaktu z namiastką instytucji jaką jest Muzeum, aby umożliwić kontakt z historią, z obiektem historycznym jak najszerszemu gronu odbiorców, mających z róznych względów utrudniony dostęp do kultury.

Rezerwacji skrzyń można dokonać pisząc do nas lub telefonicznie (Piotr Adamczyk, Dział Edukacji i Promocji) tel. 55 232-72-73 wewn. 36. Tel kom.: 666 840 787 (pn-pt, w godz. 8-15).

Skrzynie wypożyczane są bezpłatnie na okres 2 tygodni, w uzasadnionych przypadkach możliwe jest wydłużenie okresu wypożyczenia do 3 tygodni.

Obie edycje projektu realizowane są ze środków pozyskanych w ramach
Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeżeli są Państwo zainteresowani tworzeniem własnych zestawów edukacyjnych, służymy pomocą i radą w poszukwianiu wytwórców i rzemieślników. Poniżej prezentujemy wstepną listę polecanych przez nas rzemieslników, u których można poszukiwać interesujących kopii zabytków:

Koordynator i twórca projektu: Piotr Adamczyk

Powiązane pliki: